Çocukluğumu hatırlatan bir tat:Pestil

Çocukluğumu hatırlatan bir tat:Pestil

PESTİL

Kendime sağlıklı tatlı bir atıştırmalık ne yapsam diye araştırırken karşıma Şerife Aksoy’un  “Şerife ile Yaşam” programı çıktı ve  ev yapımı pestil yapıyordu. Çocukluğumda yediğim ve uzun süreden beri yemediğim bir lezzet olduğu için çok heyecanlandım ve ertesi gün hemen tarifini denedim.

Yaz sonu deneme fırsatım olduğundan pestili kurutmak çok zor oldu. Şerife Aksoy ,  yaklaşık 2 kg sarı erikten pestil yapıyordu ama ben 1 kg kırmızı erikle bu tarifi denemek istedim.

Öncelikle, tencerede erikleri çekirdekleriyle beraber biraz  döndürüyoruz sonra yarım çay bardağı su ilave ederek pişirmeye devam ediyoruz. Çok dibi tutarsa biraz daha su ekleyebilirsiniz.

  • Uzun bir süre piştikten sonra artık çekirdekleri kendiliğinden ayrılmaya başlayınca ocaktan alıyoruz.
  • Tel süzgeçten geçirerek kabuk ve çekirdeklerini ayırıyoruz.

Tekrar tencereye alıp içine 1 bardak kırmızı elma suyu veya 500 ml elma konsantresini ekliyoruz.

20 -30 dk biraz daha suyunu çektiriyoruz.

8 saat 40 derece fırında kurutuyoruz.

 

Sonucu göstermek isterdim ama hızlı bir şekilde tüketildiği için çekemedim artık diğer denemeye …

 

Dikkat edilmesi gerekenler,

  •  Yağlı kağıt üzerine denedim ama iyi kurutamadığımdan mı bilemiyorum ama güzel sonuç vermedi dolayısıyla silpat kullanmak daha garantili oluyor.
  • Çok kalın yaymamak gerekiyor kurutması çok zor oluyor. Eşit miktarda yaymak önemli…
  • Silpata yaydıktan sonra üzerine ceviz veya file badem koyup kurutabilirsiniz. Ben kuruttuktan sonra biraz Hindistan cevizi serptim ve rulo yaparak kahve yanında servis yaptım. Muhteşem oldu. Ekşi-Tatlı bir karışım ağızda hoş bir lezzet bırakıyor….